związki antynowotworowe w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia

Hiszpańscy naukowcy znaleźli nowe związki antynowotworowe w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia

[Data: 2008-12-18]

Naukowcy z Hiszpanii odkryli w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia składniki, chroniące zarówno przed HER2-dodatnim jak i HER2-ujemnym rakiem piersi. Ich odkrycie, o dużym znaczeniu dla przyszłego opracowywania nowych leków chroniących przed rakiem piersi, zostało opublikowane w czasopiśmie BMC cancer.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, główny składnik diety śródziemnomorskiej, jest wyjątkowa wśród olejów roślinnych, gdyż jest stosunkowo mało przetworzona i dzięki temu zawiera wysoki poziom polifenoli (substancji powszechnie występujących w roślinach). Poprzednie badania wykazały korzystne działanie kwasu oleinowego i związku fenolowego w przypadku niektórych postaci raka piersi.

Dr Javier Menendez z Katalońskiego Instytutu Onkologii i dr Antonio Segura-Carretero z Uniwersytetu w Granadzie prowadzili badania wpływu innych związków fenolowych zawartych w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia na komórki nowotworu piersi u człowieka. Dokładniej, sprawdzali oddziaływanie tych substancji na HER2, jednego z najpowszechniej analizowanych genów w badaniach nowotworów człowieka.

HER2 odgrywa decydującą rolę w przekształcaniu prawidłowych genów w kancerogeny, tworząc guzy i przyczyniając się do rozprzestrzeniania choroby. Według wyników badania, gen ten obecny jest w obfitych ilościach w 20% do 30% przypadków inwazyjnych nowotworów piersi i wiąże się z “niekorzystnymi rokowaniami, krótszym czasem nawrotu i zmniejszonymi ogólnymi szansami przeżycia”. Działanie antynowotworowe składników oliwy z oliwek w dużej mierze zależy więc od ich zdolności do stłumienia ekspresji HER2.

Naukowcy podzielili oliwę na frakcje i testowali oddziaływanie każdej z nich na komórki nowotworu piersi w warunkach laboratoryjnych. Odkryli, że wszystkie frakcje zawierające główne polifenole oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (np. lignany, występujące również w nasionach lnu oraz sekoirydoidy, obecne również w jaśminie) skutecznie hamowały HER2.

“Nasze odkrycie po raz pierwszy potwierdza, że wszystkie główne związki fenolowe obecne w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia radykalnie tłumią nadmierną ekspresję kancerogenu HER2 w komórkach nowotworu piersi u człowieka” – powiedział dr Menendez.

Może być jednak nieco za wcześnie, aby przekładać te wyniki na zalecenia dietetyczne. Działanie związków oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia takich jak sekoirydoidów i lignan “powinno być dogłębnie przeanalizowane na modelach zwierzęcych oraz w pilotażowych badaniach klinicznych” – zaznaczają autorzy. Aktywne związki fitochemiczne skutecznie niszczą komórki nowotworowe w hodowli, niemniej wyłącznie w stężeniach, których osiągnięcie jest mało prawdopodobne w świecie rzeczywistym poprzez spożywanie oliwy z oliwek.

Odkrycie pogłębia wiedzę na temat mechanizmów, dzięki którym bogata w polifenole oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia może przyczyniać się do obniżenia ryzyka raka piersi. “Odkrycie oraz fakt, że ludzie przyswajają w bezpieczny sposób znaczne ilości lignan i sekoirydoidów przy okazji spożywania oliwek oraz oliwy z pierwszego tłoczenia, zdecydowanie sugeruje, że polifenole mogą posłużyć za doskonałą i bezpieczną podstawę do opracowywania nowych leków chroniących przed nowotworem piersi” – czytamy w podsumowaniu.

Więcej informacji:

BMC Cancer
http://www.biomedcentral.com/bmccancer/

BioMed Central
http://www.biomedcentral.com/

Teksty pokrewne: 28958

Kategoria: Różne
Źródło danych: BMC Cancer; Biomed Central
Referencje dokumentu: Menendez J.A., et al. (2008) Anti-HER2 (erbB-2) oncogene effects of phenolic compounds directly isolated from commercial extra-virgin olive oil. BMC Cancer. Publikacja internetowa z dnia 17 grudnia; DOI:
Indeks tematyczny: Nauki biologiczne; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe

RCN: 30265

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=21&CAT=NEWS&QUERY=012d292d8a5d:e600:62a7e8f9&RCN=30265

hastagi na stronie:

#jak wyglada cialo kobiety po natluszczeniu oliwa z oliwek

Authors

Related posts

Top