Sto tysięcy Polek jest nosicielkami uszkodzonego genu raka piersi

Sto tysięcy Polek jest nosicielkami uszkodzonego genu raka piersi. Prześledzenie rodzinnej historii chorób pomaga przewidzieć zagrożenie genetycznym rakiem piersi. Dlatego warto wiedzieć, kiedy, kto i na jaki nowotwór chorował w naszej rodzinie. O najnowszych metodach wykrywania i leczenia raka piersi rozmawiamy z profesorem Janem Lubińskim, szefem Ośrodka Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie.07Poradnie onkologiczne pobrały dwa razy więcej próbek krwi do badań genetycznych, niż planowano. Toteż i czas oczekiwania na wyniki wydłużył się.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Profesorowi Janowi Lubińskiemu i jego współpracownikom oraz wszystkim osobom z ośrodków regionalnych zaangażowanym w akcję badań genetycznych. Dziękujemy Państwu za Wasz trud, determinację, cierpliwość i zwykłą ludzką życzliwość. Zespół profesora Jana Lubińskiego miał do sprawdzenia 10 tysięcy próbek krwi pobranych w regionalnych poradniach onkologicznych. Do tej pory przebadano pięć tysięcy.

Wyniki zostały już rozesłane do przychodni w całej Polsce i przekazane pacjentkom. Wszystkim, którzy są informowani, że “Twój STYL” nie zapłacił za badania, wyjaśniamy: poprzedni wydawca “Twojego STYLU” WPTS sp. z o.o. nie przekazał Stowarzyszeniu Różowej Wstążki kwoty pół miliona złotych, która miała pokryć koszt badań genetycznych dla pięciu tysięcy kobiet. Obecny wydawca “Twojego STYLU” Media STYL sp. z o.o., sp.k. nie przejął zobowiązań finansowych WPTS. Mimo to podjął decyzję, że na dokończenie badań przeznaczy sto tysięcy złotych.04

Ta kwota pomoże pokryć część niezbędnych kosztów. W Ośrodku Nowotworów Dziedzicznych na testy genetyczne wciąż czeka pięć tysięcy próbek krwi. O pieniądze potrzebne na analizy prof. Jan Lubiński stara się w Ministerstwie Zdrowia. Gdy tylko szczeciński zespół przystąpi do drugiej tury badań, niezwłocznie o tym poinformujemy.

źródło: “Twój STYL”

Rak może zaatakować podstępnie. Tak jak Vivian, bohaterkę Dowcipu wystawianego w warszawskim Teatrze Studio. Kiedy nieoczekiwanie dowiedziała się o chorobie, była u szczytu kariery. Nie poddała się, postanowiła walczyć. Spektakl wyreżyserowała Magdalena Łazarkiewicz, a w roli głównej zobaczymy Teresę Budzisz-Krzyżanowską. Autorka dramatu, Margaret Edson, nauczycielka, napisała go z potrzeby serca. Żeby zbliżyć się do osób chorych na raka, podjęła pracę na szpitalnym oddziale onkologii. Za swoją sztukę, z wielkim powodzeniem graną w amerykańskich teatrach, otrzymała prestiżową nagrodę Pulitzera. Dramat doczekał się nawet ekranizacji. Film pod tytułem Dowcip w reżyserii Mike’a Nicholsa mogli obejrzeć abonenci HBO. Vivian przejmująco zagrała w nim znana aktorka Emma Thompson.
Wszystkie czytelniczki, które zetknęły się albo same walczą z chorobą nowotworową, zapraszamy na spektakl, a po nim na kameralne spotkanie z jego twórcami, psychologiem i lekarzami.

hastagi na stronie:

#medi had wieluń-badanie piersi

Authors

Related posts

Top