Badania Badania piersi

Kobiety mogą wykonywać badania piersi w domu

Kobiety mogą wykonywać badania piersi w domu
Kobiety mogą wykonywać badania piersi w domu [Data: 2010-10-29] Dzięki przełomowemu wynalazkowi pewnego profesora z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Elektroniki Uniwersytetu w Manchesterze w Wlk.

Kobiety mogą wykonywać badania piersi w domu

[Data: 2010-10-29]

Dzięki przełomowemu wynalazkowi pewnego profesora z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Elektroniki Uniwersytetu w Manchesterze w Wlk. Brytanii kobiety będą w stanie w przyszłości szybko i sprawnie badać swoje piersi pod kątem raka w domowym zaciszu. Profesor Zhipeng Wu zbudował przenośny skaner wykorzystujący technologię fal radiowych, który jest w stanie pokazać w ciągu sekundy obecność nowotworu piersi – złośliwego lub łagodnego – na monitorze komputera.

Naukowcy z Kanady, USA i Wlk. Brytanii już wykazali możliwość wykorzystania technologii fal radiowych lub mikrofal do wykrywania raka piersi. Jednakże do tej pory wygenerowanie obrazu zabierało kilka minut, a test musiał być przeprowadzany w szpitalu lub specjalistycznej przychodni. Profesor Wu rozwiązał te problemy, oferując pacjentkom szansę na uzyskanie zdjęć wideo ewentualnego nowotworu w czasie rzeczywistym.

Zauważa, że jego metoda jest nie tylko szybsza i mniej inwazyjna – dzięki niej kobiety mogą być badane pod kątem obecności raka piersi w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. To może przyczynić się do radykalnego skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty, a w niektórych przypadkach do uniknięcia niepotrzebnej mammografii promieniami rentgenowskimi. Skaner może być również wykorzystywany w domu do stałego monitorowania zdrowia piersi.

“System, którym dysponujemy jest przenośny i pozwala na natychmiastowe uzyskanie skanu, w czasie rzeczywistym, co – jak zauważa profesor Wu – minimalizuje ryzyko niezauważenia nowotworu piersi w czasie skanowania.” Podkreśla, że jego wynalazek ma również inne zalety w stosunku do istniejących technologii. “Inne systemy wymagają również stosowania płynów lub żeli jako substancji dopasowujących, jak w przypadku ultradźwięków, natomiast nasz system działa przy zastosowaniu po prostu oliwy, mleka, wody, nawet przy założonym staniku” – wyjaśnia.

Opatentowany, oparty na technologii fal radiowych skaner w czasie rzeczywistym wykorzystuje tomografię komputerową i funkcjonuje na bazie tej samej technologii co telefon komórkowy, tylko przy drobnej części jego mocy. Dzięki temu jest bezpieczny i tani, a elektronikę można zmieścić w obudowie wielkości pudełka na drugie śniadanie, aby system był przenośny. Inne, istniejące systemy są znacznie większe.

A to już wiesz?  Czym są piersi dla kobiety?

W 2008 r. u około 1,38 miliona kobiet na świecie zdiagnozowano raka piersi, co odpowiada około jednej dziesiątej wszystkich nowych przypadków raka i niemal jednej czwartej wszystkich przypadków raka u kobiet. Najwyższe wskaźniki raka piersi u kobiet są odnotowywane w Europie, a zgodnie z szacunkami w UE-27 w roku 2008 przybyło 332.000 nowych przypadków.

Zazwyczaj rak piersi jest wykrywany za pomocą mammografii, która według naukowców sprawdza się u kobiet po 50 roku życia i daje wyniki o 95% dokładności. Niemniej, jak podkreślają, technologia ta jest znacznie mniej skuteczna u młodszych kobiet – wśród kobiet poniżej 50 roku życia, których zachorowalność na raka piersi stanowi 20 procent wszystkich przypadków, wskaźnik wykrywalności wynosi zaledwie 60%. Zespół podkreśla, że wczesna diagnoza i leczenie mogą uratować tysiące kobiet, dlatego wynalazek profesora Wu ma tak istotne znaczenie.

Główna różnica między tymi dwiema metodami polega na tym, że mammografia opiera się na gęstości, podczas gdy technika fal radiowych – na dielektrycznym kontraście między normalnymi a chorymi tkankami. W systemie profesora Wu, obraz pojawia się na ekranie zaraz po umieszczeniu piersi w miseczce, a obecność nowotworu lub innego odchylenia od normy wyświetla się na czerwono, kiedy czujnik wykryje różnicę w kontrastach tkanek w paśmie fal radiowych.

Technologia została umieszczona na liście najpoważniejszych kandydatów do nagrody Innovation Awards brytyjskiego Instytutu Inżynierii i Technologii (IET) – zwycięzca ogłoszony zostanie w listopadzie.

Więcej informacji:

Uniwersytet w Manchesterze:
http://www.manchester.ac.uk

IET Innovation Awards:
http://conferences.theiet.org/innovation-awards/index.htm

Teksty pokrewne: 29884, 32234

Kategoria: Różne
Źródło danych: Uniwersytet w Manchesterze
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z Uniwersytetu w Manchesterze
Indeks tematyczny: Badania Naukowe; Medycyna, zdrowie; Opieka zdrowotna/służby zdrowia ; Przetwarzanie informacji, systemy informacyjne; Technologie informacyjne i komunikacyjne

RCN: 32716

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=2&CAT=NEWS&QUERY=012d2905e4f7:2102:57092db0&RCN=32716

hastagi na stronie:

#jaki rak znieksztalca piers #samo badanie piersi #JAK WYGLADA RAK PIERSI NA SKORZE #samo badanie #WU mamografia

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy